mailteryfikator@gmail.comphone+48 692 515 237
24 Października 2019
Najnowsze zmiany podatkowe

Szanowni Państwo,

myślę, że najwyższa pora zaktualizować, usystematyzować i wymienić ZMIANY, które już obowiązują, albo przyjdzie nam się z nimi zmierzyć w najbliższym czasie.
Zapraszam do zapoznania się z zebranym przeze mnie materiałem.
Pragnę zauważyć na wstępie, że jest ARCY-ważne, żeby z tymi zmianami się zapoznać.

BIAŁA LISTA PODATNIKÓW VAT

Biała Lista Podatników VAT, prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, dostępna dla wszystkich za pośrednictwem witryny CEiDG, jest już opublikowana od 01.09.2019 pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka/ i jest to lista firm, które są zgłoszone do VATu wraz z ich numerami kont bankowych.

☀️ Co jest bardzo istotne:
Każdy przedsiębiorca zgłoszony do VAT powinien sprawdzić swoją firmę w bazie, swoje dane, status VAT oraz numer konta i zaktualizować do 01.01.2020 r. Chodzi głównie o nr konta bankowego, który podajemy na fakturze „przelewowej” – aby był on widoczny na liście – w innym przypadku możemy mieć problem z otrzymywaniem płatności od kontrahentów.

Dodatkowo przed dokonaniem płatności od 01.01.2020 r. - każdorazowo przy płatności powyżej 15.000,00 zł, sprawdzić naszego kontrahenta, czy konto bankowe, które podaje nam na fakturze, jest zgłoszone przez niego i widnieje na Białej Liście, w innym przypadku taka faktura nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów firmowych.

PIT - 17% - Od 01.10.2019 r.
Obniżenie stawki podatku, dla skali podatkowej z 18% do 17% również następować będzie etapowo i tak w rozliczeniu za ten rok przyjmiemy uśredniony podatek 17,75%, a od rozliczenia za rok 2020 będzie to już 17%.

PARAGON Z NIP - Od 01.01.2020 r.
Od ww. daty fakturę do paragonu wystawimy wyłącznie w sytuacji, gdy na paragonie będzie NIP nabywcy. Sankcją za wystawienie faktury do paragonu, który NIPu nie zawierał, będzie aż 100% kwoty podatku VAT, wynikającego z tej faktury.

☀️ Co ważne - trzeba będzie przyjąć właściwą politykę działania w tym zakresie, mianowicie najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tworzenia zwrotów paragonów, będzie stawianie przed płatnością pytania - „będzie faktura, czy paragon?”. Bardzo ważne jest tutaj, aby przeszkolić w tym zakresie pracowników obsługujących u Państwa kasy fiskalne.

KASY FISKALNE ONLINE - obowiązkowa wymiana kas rejestrujących sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności na kasy online z dostępem do internetu i przekazującym informację o dokonanej sprzedaży do Centralnego Repozytorium Kas, które prowadzi Szef KAS.
Obowiązkowo wymienić kasy, na kasy online muszą w terminach:
do 01.01.2020 r. - warsztaty samochodowe, wulkanizatorzy, stacje paliw
do 01.07.2020 r. - placówki gastronomiczne świadczące usługi stacjonarnie oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedawcy węgla, brykietu i podobnych w celach opałowych
do 01.01.2021 - świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej oraz dentyści, usługi prawnicze oraz placówki świadczące usługi poprawy kondycji fizycznej, w zakresie wstępu.
Każdy, kto będzie musiał dokonać wymiany kasy na online, będzie mógł ubiegać się o zwrot do wysokości 90% zakupu, maksymalnie 700 zł na podobnych zasadach jak dotychczas, z tą różnicą, że nie ma znaczenia czy wcześniej z odliczenia skorzystał (jednorazowo na nowych zasadach).

INDYWIDUALNE RACHUNKI BANKOWE DO PŁATNOŚCI PODATKÓW
Już od 01.01.2020 roku każdy podatnik otrzyma swój unikatowy numer konta do płatności podatków. Nie trzeba będzie już rozdzielać płatności w zależności od numeru konta bankowego dla PIT-5, PIT-5L czy VAT-7. Wszystkie podatki płacić będziemy na jedno konto. Minusy? Cóż, tak jak to ma miejsce w ZUS, każda wpłata pokrywać będzie najstarsze niezapłacone zobowiązanie podatkowe.

MINIMALNE WYNAGRODZENIE W 2020 ROKU
Rząd przyjął projekt ustawy 10 września 2019 roku i od 2020 roku minimalne wynagrodzenie brutto wyniesie 2600 zł, a stawka godzinowa na umowie zlecenie 17 zł.

Z pozytywnych informacji :

Od 01.11.2019 z technicznego konta VAT będzie można zapłacić m.in. VAT, PIT i ZUS

 
 

Kontakt

 
Łukasz Krzystek
Przytkowice 539
34-141 Przytkowice

T:  +48 692 515 237
M: teryfikator@gmail.com
www.teryfikator.pl
Masz pytanie?
Napisz!
 
Wygodna
Księgowość!


Już teraz księgowość staje się WYGODNIEJSZA, nie musisz jeździć z dokumentami do biura. To my odbieramy dokumenty co miesiąc od Ciebie. Sprawdź jakie to proste!

tel. 692 515 237
zamknij